NÁKLADY SPOJENÉ S TENISEM

tenisový areál TK TENNISPOINT FM

NÁKLADY SPOJENÉ S TENISEM

Tenis patří mezi sporty, který vám udělají průvan v peněžence. Přečtěte si, s jakými přibližnými náklady musíte počítat, chcete li mít doma tenistu.

VYBAVENÍ

Raketa na minitenis 600 – 1.000 Kč
Juniorská reketa 1.200 – 3000 Kč
Rakety pro dospělé 2.000 – 5.000 Kč
Výplety (včetně vypletení) 200 – 500 Kč
Speciální tenisová obuv 1.000 – 3.000 Kč
Dětské odlehčené míče stojí okolo 60 Kč za kus, „normální“ míče jsou v podobné cenové relaci.

KOLIK ZAPLATÍTE ZA TRÉNINK ?

Jak již bylo řečeno, tenis je individuální sport a také rozpětí, kolik se platí za trénink v jednotlivých klubech je značné. Obecně lze samozřejmě říci, že ve větších a známějších klubech je cena všech služeb dražší. Pro úplné začátky tenisu není nezbytné být v tom nejznámějším klubu, ale spíš se ptát jak kde s mládeží pracují, jaké mají výsledky, podívat se jak hrají děti po 1–2 letech tréninku a zajímat se, zda trenéři mají kvalifikaci a jak hrají děti, které trénovali. Máte li s dítětem vyšší cíle a má-li dostatečnou výkonnost je vhodné pro jeho další růst přesunout jej koncem žákovských kategorií do klubů, kde mají tréninková střediska mládeže, střediska vrcholového tenisu, kvalitní sparingpartnery a trenérské vedení.

Nyní k jednotlivým nákladům. Jak už jsem předeslal, ceny v tenise jsou velmi pohyblivé a závisí na počtu dětí  v  lekci,  na tom  jedná-li  se  o halový  trénink  nebo  letní  dvorec  atd.  Uvedené  údaje  berte  jako orientační, ale naznačí vám, v jakých položkách se řádově budete pohybovat.

Minitenis nebo tenisová školička. Cena se rozpočítává mezi jednotlivé účastníky, kdy optimální počet dětí na dvorci je 2–4(6). Obvykle se počítá hodina od 150 Kč při větším počtu účastníků, čím je dětí méně cena hodiny stoupá. V ceně je rozpuštěna odměna trenéra (od 200 Kč), pronájem dvorce (letní od 100 Kč/hod, hala od 400 Kč/hod) a míče. Dále záleží na tom, zda trénink probíhá 2× nebo vícekrát týdně.

Počítejte tedy, že minitenis vás přijde měsíčně přibližně od 1.000 Kč.

Přípravka (děti, babytenis). Tato kategorie už trénuje na velkém dvorci 2× až 5× týdně, optimální je počet 1–3 hráčů. Náklady na trénink narůstají a to několikanásobně, stačí vzít kalkulačku. Některé kluby, nabízejí při „odběru“ více tréninků zvýhodněnou cenu, jiné zvýhodňují hráče podle výkonnosti. Orientačně tedy počítejte s měsíčními náklady od 2.500 Kč, při menším počtu tréninků a ve více dětech to lze  pořídit levněji,  pokud  přistupujeme k tenisu  jako k dalšímu kroužku pro dítě.  Musíme ale počítat s tím, že nezíská potřebné základy a tenis pro něho bude rekreační sport.

Žákovský a dorostenecký tenis. Provětrá vaši peněženku zase o něco více. Vše záleží na tom, kolikrát chcete, aby vaše dítě trénovalo. Měsíční náklady za trénink 4× až 5× týdně se pohybují okolo 5.000 Kč a více. Nabídka klubů je pestrá, zde již velmi záleží na výkonnosti hráče, zde mohou rodiče část nákladů ušetřit, je li hráč zařazen do TSM (tréninkové středisko mládeže) pro děti od 12 do 14 let nebo do SVT (středisko vrcholového tenisu) pro dorost 15 až 18 let. Nejlepší hráči jsou zařazeni do SCM (sportovní centrum  mládeže)  do  19  let.  Tato   střediska,  kromě  TSM  (těch  je  více)  jsou  soustředěna  ve  třech největších klubech Prostějov, I. ČLTK Praha a Sparta Praha.

NÁKLADY NA TURNAJE

Individuální sport, s sebou přináší náklady s účastí hráčů v turnajích. Zde opět platí pravidlo, čím starší kategorie, tím se náklady zvyšují. Minitenis a babytenis mají turnaje jsou jednodenní, děti si zahrají více zápasů obvykle ve skupinách. Vklad do turnaje je v letních měsících 200 Kč v halové sezóně 400 Kč. Kategorie žactva a dorostu platí vklad do turnajů v závislosti na kategorii (A,B,C,D) a jedná li se o zimu či léto. Rozpětí je poměrně široké a pohybuje se od 200 Kč do 700 Kč. Turnaje se hrají vyřazovacím způsobem, obvykle trvají 3 dny. Jste li úspěšní a postupujete v turnaji dále, musíte počítat s náklady za dopravu, popřípadě za ubytování. Tady už je rozpětí od několika stokorun po několik tisíc za turnaj.

PRIVÁTNÍ TRÉNINK

Společné tréninky většinou dětem nestačí, k vytvoření dobrých základů. Proto je vhodná kombinace společných tréninků a individuálních lekcí. Děti by se měli učit spontánně a správně od samého počátku, všichni  zkušení trenéři  se shodují  v názoru, že  přeučování  chybných návyků ve skupině 2 a více dětí je velmi obtížné.

Cena je opět značně pohyblivá, ale začíná asi na 250 Kč a může dosahovat i 1.000 Kč za jednu lekci. Ve větších klubech se setkáte s cenou okolo 500 Kč za hodinu, v menších je cena nižší. Podle mých zkušeností neplatí vždy paralela mezi cenou hodiny a kvalitou trenéra, na druhou stranu někteří trenéři jsou i za 250 Kč příliš drazí. Berete-li privátní lekce, zajímejte se komu platíte. Za každým trenérem je nějaká historie, výsledky práce, hráči, kterým „udělal“ základy, jinak riskujete, že platíte za něco s nejistým výsledkem.

KOLIK STOJÍ VELKÝ TENIS ?

V životě každého mladého tenisty (rodiče), který sní svůj sen o profesionální kariéře, nastává několik zlomových období a těžkých rozhodnutí, co dál. V tomto článku se zaměřím jen na materiální část problému a budu předpokládat, že hráč (ka) má reálnou šanci dostat se do „velkého“ tenisu. Jak již bylo několikrát zmíněno, tenis je individuální sport, každý tedy musí hledat způsoby financování kariéry svého dítěte sám.

NÁKLADY SI MŮŽEME ROZDĚLIT DO DVOU OBLASTÍ

První tvoří náklady spojené s tréninkem, materiál, pronájmy dvorců, trenér. Hovořím li o hráčích s nadějí na profesionální tenis, ti až na úplné výjimky jsou „zachyceni“ v systému tréninkových středisek mládeže a vrcholových střediscích ve velkých klubech. Je li hráč zařazen v některém z reprezentačních týmů, pak určitou část nákladů rodič ušetří. Jak velká tato část je záleží na kvalitě hráče a štědrosti klubu.

Pokud hráč využívá pouze tyto služby, které mu poskytuje klub a tenisový svaz prostřednictvím dotací, pak náklady za přípravu pro rodiče se pohybují „jen“ v řádu několika tisíc měsíčně. Rozhodnete li se jít svou cestou a veškeré náklady na pronájmy dvorců, zejména v halové sezóně, si hradit z vlastních (sponzorských) peněz, může se vyšplhat položka za pronájmy v přípravném období i přes 30.000 Kč měsíčně  (v dorostenecké kategorii).  V  žákovských  kategoriích  počítejme  s  nižší částkou s ohledem na menší tréninkový objem.

Velké kluby mohou poskytnout kvalitní zázemí sparingpartnerů, nemohou se však z kapacitních důvodů postarat trenérsky o všechny hráče, v individuální práci na odstraňování nedostatků, v rozboru  utkání, popřípadě   v doprovodu  na  turnaje.  Proto  se  někteří  „majetnější“  rodiče   rozhodnou   využít  služeb privátního trenéra.

Možností se naskýtá zase celá řada. Od kupování jednotlivých privátních hodin, až po zaměstnání trenéra na celý úvazek. Cenové rozpětí těchto služeb je značné. Kolik stojí jednotlivá privátní hodina už jsem se zmiňoval, cena trenéra na částečný úvazek se přibližně pohybuje od 30.000 Kč a konečně cena trenéra  na  „full time“ začíná  na  50–75.000 Kč za měsíc,  počítejme však, že u známějších trenérů bude cena pochopitelně vyšší.

V  této  souvislosti  bych se rád zastavil  u  jednoho  nešvaru, který znehodnocuje trenérský stav.  Někteří rodiče  si  pletou práci trenéra s chůvou, řidičem  či jinou pomocnou silou v domácnosti a platí si je za to. Za  celou  svou, dnes  už   třiceticetiletou   kariéru  si  nevybavuji  ani  jeden případ,  kdy  tento  trenérský „baby sitting“, přinesl úspěch v tenise.

Tenis je celoročním sportem a s výjimkou Antarktidy se hraje na všech kontinentech. Chcete li být dobří, musíte cestovat za turnaji po celém světě. V žákovských kategoriích a začátkem dorostu zpravidla postačí domácí konkurence a náklady na turnaje se tak pohybují v řádu několika tisíc měsíčně. Je li vám už domácí rybník příliš mělký a doma těžko hledáte konkurenci, musíte se vydat do ciziny. A tady už se počítá jiná násobilka. Vše záleží na tom, jaké zvolíme turnaje, kolik z nich je v Evropě a kolik dále, zda hráč cestuje sám nebo s trenérem. Cenové rozpětí osciluje od několika desítek až set tisíc ročně.

Sečteno a podtrženo, výchova profesionálního tenisty přijde na několik miliónů korun. Pokrýt tyto náklady je i pro příjmově nadprůměrnou rodinu bez pomoci sponzorů nereálné.